10 pa¼dziernika 2016 roku - klasy Ia i Ib gimnazjum oraz Va szko³y podstawowej pod opiek± p. B. Siedleckiej, M. Beczek, H. Wasilewskiej - Weiss oraz M. Wachowiak wybra³y siê na wycieczkê do Warszawy.
Ogromn± atrakcj± okaza³a siê wizyta w Hangarze 646. To kompleks trampolin, gdzie nasi uczniowie, pod opiek± instruktorów, mieli zajêcia które zaczê³y siê filmem instrukta¿owym. Po rozgrzewce próbowali powtarzaæ to co zaprezentowali im profesjonali¶ci.
Z ogromnym zaanga¿owaniem biegali, skakali, wykonywali obroty i pomimo ogromnego zmêczenia u¶miech nie schodzi³ im z twarzy. Nad ca³o¶ci± czuwa³ ratownik medyczny.
Po zajêciach sportowych pojechali do kina w Centrum Handlowym "Arkadia". Tam mieli okazjê wybraæ filmy: "Sekretne ¿ycie zwierzaków domowych", "Osobliwy dom pani Peregrine" oraz "Bridget Jones".
Pogoda nie by³a zbyt ³askawa, ale to nie przeszkodzi³o podziwiaæ stolicy w jesiennej ods³onie i zaliczeniu dnia do bardzo udanego.
"Przeka¿ potomnym, ¿e wolno¶æ Narodu nie jest tylko prawem i chwa³± ¿ywych! Wolno¶æ nade wszystko jest tryumfem poleg³ych!"
.
28 wrze¶nia uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawczyniami p. Barbar± Siedleck± i p. Hann± Wasilewsk± - Weiss oraz opiekunem p. Ann± Ludwin - W³aszczuk udali siê na wycieczkê do Puszczy Kampinoskiej.
Miejscem docelowym naszego wyjazdu by³ cmentarz wojenny w Wierszach, miejsce wiecznego spoczynku 54 ¿o³nierzy AK Grupy "Kampinos" poleg³ych w walkach z Niemcami w 1944 roku. Cmentarz ten zosta³ za³o¿ony w 1944 przez ¿o³nierzy AK stacjonuj±cych we wsi Wiersze.
W 1946 roku cmentarz zosta³ zdewastowany. Dziêki pomocy jednostki wojskowej z Kazunia oraz wsparciu finansowemu ze strony w³adz powiatu nowodworskiego cmentarz zosta³ w krótkim czasie odbudowany. 1 sierpnia 1957 roku, w trzynast± rocznicê wybuchu powstania warszawskiego, na cmentarzu w Wierszach po raz pierwszy zorganizowano oficjalne uroczysto¶ci, z udzia³em kompanii honorowej LWP i przedstawicieli miejscowych w³adz.
Cmentarz ma kszta³t prostok±ta o powierzchni ok. 0,6 ha. Oznaczone krzy¿ami groby, w liczbie piêædziesiêciu czterech, ustawione s± w trzech rzêdach. Przez ¶rodek cmentarza biegnie alejka, na której koñcu znajduje siê urna, zawieraj±ca ziemiê zebran± z dwudziestu dwóch pobojowisk znajduj±cych siê na obszarze Puszczy Kampinoskiej. W pobli¿u urny znajduj± siê równie¿ tablice upamiêtniaj±ce kapelanów Grupy AK „Kampinos”, w tym ks. Stefana Wyszyñskiego ps. „Radwan III” (powojennego Prymasa Polski).
Uczniowie zapalili znicze i udali siê na spacer Alej± Pamiêci miêdzy cmentarzem partyzanckim a ko¶cio³em Niepokalanego Serca NMP. Miejsce nieprzypadkowe. Ko¶ció³ wzniesiono w 1953 roku na by³ym placu apelowym Grupy Kampinos, na którym w czasie wojny i po jej zakoñczeniu odprawiano Msze polowe. Ks. Prymas Stefan Wyszyñski, by³y kapelan Grupy Kampinos, po¶wiêci³ ko¶ció³ w lipcu 1957 roku, a we wrze¶niu uroczy¶cie otwarto cmentarz. Dzi¶ w ¶wi±tyni z imponuj±cym O³tarzem Niepodleg³o¶ci, licznymi pami±tkami wojennymi i tablicami historycznymi odprawiane s± Msze za Ojczyznê.
Alejê Pamiêci tworzy 15 trzymetrowych monumentów ustawionych wzd³u¿ kilkusetmetrowej drogi. S± na nich stacje Drogi Krzy¿owej – repliki „Golgoty Jasnogórskiej” Jerzego Dudy Gracza – i tablice upamiêtniaj±ce g³ówne bitwy Grupy Kampinos. Ide± przewodni± by³o ufundowanie ka¿dego monumentu przez mieszkañców, przedsiêbiorców i w³adze terenów, na których dane bitwy zosta³y stoczone, aby uczciæ partyzancki czyn.
Naszym przewodnikiem by³a Prezes Rady Pamiêci Niepodleg³ej Rzeczpospolitej Kampinoskiej p. Urszula Przymus, która projektowa³a nie tylko Alejê Pamiêci ale tak¿e O³tarz Niepodleg³o¶ci w miejscowym ko¶ciele.
Sk±d ta determinacja? Pani Prezes jest córk± ³±czniczki cichociemnego Adolfa Pilcha, a urodzi³a siê w trakcie ewakuacji Grupy Kampinos z Wierszy we wrze¶niu 1944 roku. Kultywowanie pamiêci o tamtych dniach to dzie³o jej ¿ycia. ¯artuje, ¿e jest najstarszym dzieckiem i najm³odszym partyzantem Grupy Kampinos, bowiem wraz z mam± roznosi³a meldunki zanim przysz³a na ¶wiat, dziêki czemu zawsze dotrze tam gdzie trzeba.
Jak mawia stare przys³owie: „je¶li Ci powiem – zapomnisz, je¶li poka¿ê – zapamiêtasz, je¶li wyt³umaczê – zrozumiesz” dlatego te¿ taka niecodzienna lekcja bardzo podoba³a siê uczniom i na pewno na d³ugo pozostanie w ich pamiêci, a o to w³a¶nie chodzi³o.
Uroczysto¶ci patriotyczno - religijne w Budach Zosinych
"Ludzie ludziom zgotowali ten los"
Zofia Na³kowska
Co roku w ostatni± niedzielê wrze¶nia, na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, odbywaj± siê uroczysto¶ci patriotyczno - religijne upamiêtniaj±ce wydarzenia bitwy pod Jaktorowem. W tym roku mija 72 rocznica bitwy, która by³a ostatnim, bohaterskim epizodem zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”. Po blisko ca³odziennej walce z przewa¿aj±cymi si³ami wroga, grupa „Kampinos” zosta³a rozbita. 150-200 osób poleg³o, oko³o 120 zosta³o rannych, a 150 wziêtych do niewoli.
Obchody rozpoczê³y siê od polowej mszy ¶wiêtej o godz. 12.00. Po nabo¿eñstwie odby³ siê apel poleg³ych, salwa honorowa, okoliczno¶ciowe przemówienia, z³o¿enie wieñców.
Nasza szko³a ju¿ od wielu lat uczestniczy w obchodach rocznicowych tego wydarzenia, które jest doskona³± lekcj± historii dla m³odego pokolenia.
Najm³odszych uczestników uroczysto¶ci najbardziej zainteresowa³o odtworzenie epizodu bitwy partyzanckiej. Podczas pikniku historyczno-wojskowego, mo¿na by³o zobaczyæ pojazdy i sprzêt militarny, strzelnicê kontenerow±, wystawê plenerow± plakatów, dokumentów i wydawnictw. Odby³y siê równie¿ pokazy dzia³añ wojskowych. Dostêpny by³ symulator dachowania i symulator zderzeñ, a ca³o¶æ uzupe³ni³a prezentacja sprzêtu policyjnego, pojazdów stra¿y po¿arnej.
Po zakoñczeniu uroczysto¶ci wszyscy obecni zaproszeni zostali na stra¿ack± grochówkê, która z ka¿dym rokiem coraz bardziej smakuje.
20 wrze¶nia dzieci z klasy IIIA, III B i IIIC wybra³y siê na wycieczkê do Kampinoskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem wyjazdu by³a lekcja przyrody w terenie, któr± poprowadzi³ Pan Piotr Siemiak z Wydzia³u Ochrony ¦rodowiska z Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Podczas spaceru dzieci obserwowa³y przyrodê, poznawa³y ro¶linno¶æ i mieszkañców lasu. Dowiedzia³y siê, jak zbudowany jest las i jak nazywaj± siê jego poszczególne warstwy. Wskazywa³y drzewa li¶ciaste i iglaste oraz ich gatunki. Pan Piotr u¶wiadomi³ dzieciom, w jakim celu powstaj± parki narodowe i dlaczego niektóre gatunki s± chronione. Przypomnia³ tak¿e zasady kulturalnego zachowania siê w lesie.
Nie zabrak³o równie¿ zajêæ praktycznych. Bardziej dociekliwi uczniowie mieli okazjê zmierzyæ obwód i wysoko¶æ drzewa za pomoc± specjalnych narzêdzi. Szczególne zainteresowanie wzbudzi³ ¶rednicomierz, w praktyce le¶nej nazywany klup±, który s³u¿y do pomiaru ¶rednic drzew stoj±cych i drewna okr±g³ego.
Nastêpnym punktem programu by³a przeja¿d¿ka bryczk± zaprzê¿on± w dwa siwe konie. Niektóre dzieci ws³uchiwa³y siê w odg³osy lasu, inne podziwia³y przepiêkne kolory zbli¿aj±cej siê jesieni, a jeszcze inne stara³y siê dowiedzieæ jak najwiêcej o ¿yciu koni. Ta czê¶æ naszej wyprawy wzbudzi³a najwiêcej emocji i wywo³a³a wiele rado¶ci.
Mi³ym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy by³o ognisko i pieczenie kie³basek na po¿egnanie lata i powitanie kolorowej jesieni.
Uczniowski Klub Sportowy "Bieniewiczanka"og³asza nabór do sekcji:
PI£KI NO¯NEJ DZIECI W WIEKU 4-11 LAT
GR I—4-5 lat (2011-2012)
GR II –6-7 lat (2009-2010)
GR III 8-9 lat (2007-2008)
GR IV 10-11 lat (2005-2006) TERMIN TRENINGÓW: PONIEDZIA£EK
GR I godz.15.00-16.15
GR II godz. 16.15-17.45 WTOREK
GR III godz. 17.15-18.30
GR IV godz. 19.30-20.00 ¦RODA
GR I godz.15.00-16.15
GR II godz. 16.15-17.45 PI¡TEK
GR III godz. 17.15-18.30
GR IV godz. 18.30-20.00 LEKKOATLETYKI DZIECI W WIEKU 7-13 LAT
GR I (2007-2009)
GR II ( 2004-2006 TERMIN TRENINGÓW: CZWARTEK
GR I godz. 17.15-18.30
GR II godz. 18.30-20.00 SOBOTA
GR I godz. 11.00-12.30
GR II godz. 12.30-14.00
RUSZAMY 26 WRZE¦NIA! ZAPISY POD NUMEREM TELEFONU 723 122 011
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MI£O¦NIKÓW SPORTU - CH£OPCÓW I DZIEWCZYNKI.
Uroczyste obchody 10 rocznicy nadania szkole imienia
" Trzeba pamiêtaæ o nieustannej wdziêczno¶ci za ten dar, jakim dla cz³owieka jest drugi cz³owiek."
Jan Pawe³ II
Minê³o ju¿ 10 lat odk±d Patronem Zespo³u Szkó³ w Bieniewicach zosta³ Wielki Polak, dzi¶ ju¿ ¦wiêty – Papie¿ Jan Pawe³ II, który jest powszechnie uznanym, niekwestionowanym autorytetem naszych czasów.
Obchody tego ma³ego, ale jak¿e wa¿nego jubileuszu rozpoczê³y siê o godz. 10.00 uroczyst± msz± ¶wiêt±, któr± odprawi³ ks. Adam Ko³akowski.
Po mszy ¶wiêtej nast±pi³a czê¶æ oficjalna uroczysto¶ci.
Dyrektor Zespo³u Szkó³ Pan Marek Parafiniuk serdecznie powita³ przyby³ych na tê uroczysto¶æ Go¶ci, przedstawicieli w³adz samorz±dowych szczebla powiatowego i gminnego oraz przedstawicieli Urzêdu Miejskiego w B³oniu: Pana Jana ¯ychliñskiego - Starostê Warszawskiego Zachodniego, Pana Przemys³awa Kubickiego - Sekretarza Gminy B³onie, Pana Zbigniewa Stêpnia - Burmistrza Miasta i Gminy B³onie kadencji 2002 - 2006, Pani± Bogumi³ê Koprowsk± - Skarbnika Gminy B³onie, Pana Dariusza Sitarskiego - Dyrektora Centrum Kultury w B³oniu, przedstawicieli Rady Miejskiej w B³oniu, dyrektorów publicznych szkó³, przedszkoli gminnych i powiatowych.
Bardzo serdecznie powitani zostali so³tysi: Pani Gra¿yna Ko¶ciñska (so³ectwo Bieniewice), Pan Andrzej Rutkowski (so³ectwo Dêbówka), Pani Estera Gwiazda (so³ectwo Nowe Faszczyce), którzy okazuj± wiele ¿yczliwo¶ci, pomocy i szacunku oraz wsparcia dla szko³y i jej dzia³añ.
Podczas obchodów 10. rocznicy nadania imienia szkole nie zabrak³o w¶ród nas przyjació³ szko³y, emerytowanych nauczycieli i pracowników szko³y.
W dalszej czê¶ci przemówienia dyrektor szko³y wspomina³, ¿e od tej uroczystej chwili kiedy Zespo³owi Szkó³ w Bieniewicach nadano imiê Jana Paw³a II up³ynê³o 10 lat. Z perspektywy lat stwierdziæ mo¿na, ¿e wybór by³ trafny i g³êboko przemy¶lany, a ca³a spo³eczno¶æ szkolna jest dumna ze swego patrona.
Pan Marek Parafiniuk raz jeszcze gor±co podziêkowa³ wszystkim, którzy przyczynili siê do realizacji tego szczytnego przedsiêwziêcia.
Zapewnia³, i¿ s³owa naszego patrona: „ W wychowaniu chodzi g³ównie o to, a¿eby cz³owiek stawa³ siê coraz bardziej cz³owiekiem, o to, a¿eby bardziej „ by³”, a nie wiêcej mia³…” s± dla nas drogowskazem w pracy i w ¿yciu.
Ma nadziejê, ¿e postaæ wybitnego patrona sta³a siê bliska naszym sercom, ¿e zapoznaj±c siê z jego ¿yciorysem poznali¶my równie¿ wa¿ny fragment najnowszej historii Polski.
Wiedza o wybitnej postaci, znajomo¶æ jej losów i dokonañ - rodzi szacunek do patrona, szacunek do szko³y nosz±cej jego imiê, a poprzez to, szacunek do wiedzy i nauki. Motywuje do jeszcze wiêkszego wspólnego wysi³ku, by w szkole by³o lepiej, m±drzej, ciekawiej i bardziej przyja¼nie.
Po przemówieniu dyrektora szko³y g³os zabrali zaproszeni Go¶cie, którzy nie szczêdzili gratulacji i ¿yczeñ skierowanych do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego jak i uczniów.
Nastêpnie uczniowie zaprezentowali czê¶æ artystyczn± po¶wiêcon± Patronowi szko³y, która wszystkich ujê³a za serca.
W programie znalaz³y siê: wspomnienia o Papie¿u, specjalnie na tê okazjê dobrane piosenki, recytacja fragmentu ,,Tryptyku rzymskiego”, a tak¿e inscenizacja ,,Biblijnej przypowie¶ci o siewcy”. W piêknym uk³adzie tanecznym zaprezentowali siê uczniowie klasy IIc szko³y podstawowej. Zgromadzeni mieli równie¿ okazjê wys³uchaæ fragmentów przemówieñ Patrona szko³y, a szczególnie tych skierowanych do m³odych ludzi.
Uwieñczeniem czê¶ci artystycznej by³ wystêp chóru pod dyrekcj± Zofii Borkowskiej.
W tym uroczystym dniu uczestnicy mogli obejrzeæ wystawê fotograficzn± "Nadanie Zespo³owi Szkó³ w Bieniewicach imienia Jana Paw³a II – 2006 rok" oraz wystawê dzieciêcych prac plastycznych nagrodzonych w konkursie "Papie¿ w oczach dziecka...".
Podobnie jak uroczysto¶æ sprzed 10 lat, jubileusz by³ niezwyk³ym ¶wiêtem dla m³odzie¿y, nauczycieli i rodziców. Nie tylko wywo³a³ falê wspomnieñ, ale te¿ nak³oni³ do zatrzymania siê w codziennym pêdzie, czêsto w bezsensownej gonitwie, do refleksji, by pozostaæ cz³owiekiem.
Dzieñ ten by³ okazj± do spotkañ, podsumowania minionego czasu, osi±gniêæ i sukcesów. By³ to czas na wyra¿enie uznania i podziêkowania za zaanga¿owanie, wytrwa³o¶æ i pracê w³o¿on± w wychowanie i kszta³cenie kolejnych pokoleñ m³odzie¿y, która stanowi dumê szko³y.
Po zakoñczeniu uroczysto¶ci Go¶cie zostali zaproszeni na poczêstunek do sali gimnastycznej, a uczniowie wraz z wychowawcami udali siê na „papieskie kremówki”.
Tego dnia nie tylko dopisywa³a pogoda, ale i humory zgromadzonych.
X rocznica nadania szkole imienia Jana Paw³a II - film
Dnia 16 wrze¶nia 2016 roku obchodziæ bêdziemy 10 rocznicê nadania szkole imienia Jana Paw³a II.
Nast±pi zmiana organizacji pracy. O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza ¶wiêta, po której rozpocznie siê czê¶æ artystyczna w wykonaniu uczniów Zespo³u Szkó³ im. Jana Paw³a II w Bieniewicach.
Dyrekcja, nauczyciele, Rada Rodziców i ca³a spo³eczno¶æ uczniowska serdecznie zapraszaj± rodziców oraz mieszkañców Bieniewic i okolic.
Dnia 1 wrze¶nia 2016 roku autobus szkolny odjedzie:
o godz. 8.40 z Bramek,
o godz. 8.50 z Nowych Faszczyc,
o godz. 11.00 - powrót.
Od dnia 2 wrze¶nia 2016 roku autobus kursuje w/g rozk³adu: Rano
o godz. 7.00 z Bramek,
o godz. 7.10 z Nowych Faszczyc. Druga zmiana
o godz. 11.15 z Bramek,
o godz. 11.25 z Nowych Faszczyc. Powrót ze szko³y
o godz. 13.40 - powrót I zmiany,
o godz. 17.20 - powrót II zmiany.
" Pierwszy dzwonek zadzwoni³,
ucich³y gwary, ha³asy,
pani z dziennikiem w rêku,
zaprasza nas do klasy.
Przez dziesiêæ kolejnych miesiêcy,
uczyæ siê w szkole bêdziemy,
gdy lato do nas zawita,
na wakacje znów pojedziemy."
1 wrze¶nia bie¿±cego roku odby³a siê uroczysto¶æ rozpoczêcia roku szkolnego 2016/2017.
Spotkanie ze szko³± poprzedzi³a o godzinie 9.00 na placu przed budynkiem szko³y, uroczysta Msza ¦wiêta, w której oprócz uczniów szko³y podstawowej i gimnazjum, grona pedagogicznego, dyrekcji szko³y obecni byli równie¿ rodzice, dziadkowie i zaproszeni go¶cie.
Po mszy ¶wiêtej mia³a miejsce czê¶æ oficjalna uroczysto¶ci.
Dyrektor Zespo³u Szkó³ Pan Marek Parafiniuk serdecznie powita³ zebranych. W swoim przemówieniu ¿yczy³ uczniom wielu sukcesów i dobrych ocen, rodzicom pociechy z dzieci, a nauczycielom wytrwa³o¶ci i cierpliwo¶ci.
Nie zabrak³o informacji skierowanej do wszystkich uczniów dotycz±cej zasad bezpieczeñstwa obowi±zuj±cych w szkole i rozbudowy szko³y, na któr± tak wszyscy czekaj±.
Rozpoczêcie nauki to prze¿ycie zw³aszcza dla najm³odszych uczniów. To w³a¶nie oni w obecno¶ci wszystkich zebranych z³o¿yli uroczyste ¦lubowanie.
Po uroczysto¶ci uczniowie wraz z wychowawcami udali siê do klas.
Rozpoczynamy kolejny rok zmagañ w zdobywaniu nowej wiedzy. Jest to te¿ czas kolejnych do¶wiadczeñ, umo¿liwiaj±cy pog³êbianie zainteresowañ i odkrywanie nowych pasji. Jeste¶my ciekawi co przyniesie ten nowy rok szkolny 2016/2017?.
Popo³udniu tradycyjnie ju¿ delegacja szko³y uda³a siê do B³onia, aby wzi±æ udzia³ w obchodach 77 rocznicy wybuchu II wojny ¶wiatowej.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 ODBÊDZIE SIÊ 1 WRZE¦NIA 2016R.
O GODZ. 9:00 ODPRAWIONA ZOSTANIE MSZA ¦WIÊTA (DLA CHÊTNYCH).
CZÊ¦Æ OFICJALNA ROZPOCZNIE SIÊ OK. GODZ. 10:00.
PO CZʦCI OFICJALNEJ ODBÊDZIE SIÊ SPOTKANIE UCZNIÓW Z WYCHOWAWCAMI.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI, M£ODZIE¯, RODZICÓW ORAZ MIESZKAÑCÓW BIENIEWIC I OKOLIC.
Informacja dla rodziców uczniów klas I szko³y podstawowej
Dyrekcja Zespo³u Szkó³ im. Jana Paw³a II w Bieniewicach
oraz
wychowawcy klas pierwszych szko³y podstawowej
zapraszaj± rodziców dzieci w dniu 29 sierpnia 2016 r. (poniedzia³ek)
i 30 sierpnia 2016 r. (wtorek) o godz. 1700
na spotkanie po¶wiêcone organizacji pracy w roku szkolnym 2016/2017.