W pi±tek 4. listopada klasê IB odwiedzi³a mama Tosi. Jest ona dietetykiem. Przeczyta³a nam fragment ksi±¿ki „Cecylka Knedelek czyli kucharska ksi±¿ka dla dzieci”. Opowiedzia³a o zasadach zdrowego od¿ywiania, m.in. o tym jak komponowaæ posi³ki, jak ³±czyæ smaki, jakie produkty nale¿y je¶æ, ¿eby byæ zdrowym, dlaczego musimy siê zdrowo od¿ywiaæ.
Na nastêpnej lekcji robili¶my kanapki. Nasza pani powiedzia³a, ¿e zadanie wykonali¶my doskonale. Kanapki nie tylko by³y smaczne i zdrowe, ale tak¿e piêknie ozdobione i pe³ne witamin. Najlepiej smakuj± kanapki wykonane w³asnorêcznie. Nawet najwiêksze niejadki zjada³y swoj± porcjê z apetytem.
Uczennice i uczniowie klasy I b wraz z wychowawczyni±
"Koguty, koguty
stoj± i piej± na p³otach –
krasny grzebieñ z p³omienia,
skrzyd³a z czystego z³ota"  25 pa¼dziernika uczniowie klas pierwszych i trzecich pod opiek± p. Doroty Ch³odnickiej – Sad³ochy, p. Jolanty Wi±cek, p. Katarzyny Mielcarz, p. Agnieszki Kobusiñskiej, p. Marioli Wysiñskiej oraz p. Anny Ludwin – W³aszczuk wybrali siê na wycieczkê do „Wioski pod kogutem”.
Zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego rozpoczêli¶my od podzielenia siê na dwie grupy.
W mniejszym gronie ³atwiej by³o nam skorzystaæ z dobrodziejstw tego zaczarowanego miejsca. Najwiêcej emocji wzbudzi³ spacer po mini zoo. W zagrodzie oprócz kur, kaczek i gêsi spotkali¶my konie, kucyki, osio³ka, wielb³±da, lamy, owce, kozy, ¶winie, króliki, pawie, indyki, ba¿anty i wiewiórkê. Ka¿de ze zwierz±t w ró¿nych ma¶ciach, rozmiarach obdarzone wyj±tkowymi, tak jak ich charaktery, imionami. Kolejnym punktem programu by³o zwiedzanie skansenu maszyn rolniczych. Zobaczyli¶my w nim maszyny napêdzane rêcznie, przy u¿yciu pracy zwierz±t domowych i pó¼niejsze maszyny parowe. Wziêli¶my równie¿ udzia³ w zajêciach „Pszenica i mleko”. W programie warsztatów znalaz³o siê miêdzy innymi: poznawanie ziaren zbó¿, robienie pszennych bu³eczek, ubijanie mas³a star± rêczn± metod± oraz pokaz robienia twarogu. Po powrocie do szko³y dzieci ze smakiem zajada³y dro¿d¿owe bu³eczki, posmarowane w³asnorêcznie zrobionym mas³em czekoladowym.
Wycieczka by³a wspania³a a dzieci z pewno¶ci± bardzo d³ugo wspominaæ bêd± ten wyjazd.
9 i 10 listopada 2016 r. (¶roda, czwartek) odbêd± siê zebrania z rodzicami
po¶wiêcone ¶ródokresowej analizie wyników nauczania i zachowania,
w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 w/g poni¿szego harmonogramu:
Rozstrzygniêty zosta³ konkurs BEZPIECZNA DROGA DO SZKO£Y. Adresowany by³ on do uczniów klas I-VI szko³y podstawowej.
Do konkursu zg³oszono 62 prace plastyczne, co pokaza³o wielkie zainteresowanie m³odych osób zagadnieniami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Prace wykonane zosta³y w ró¿nych technikach p³askich m.in.: malarstwo, rysunek, plastelina, collage i bibu³a. Inwencja twórcza m³odych artystów przeros³a wszelkie oczekiwania organizatorów. Nades³ane prace by³y przemy¶lane artystycznie, tworzone z du¿± wiedz± i znajomo¶ci± zasad bezpieczeñstwa na drodze.
20 pa¼dziernika klasa IIIc mia³a przyjemno¶æ zaprezentowania siê w uk³adzie tanecznym na VII Festiwalu Teatralno - Muzycznym „Dajemy Rado¶æ”.
Festiwal nie by³ oparty na zasadach rywalizacji zespo³ów lecz na integracji ¶rodowisk. Pokaza³ nam, ¿e niepe³nosprawno¶æ nie przekre¶la ¿adnego dziecka w realizacji jego marzeñ.
Festiwal organizowany przez stowarzyszenie Dobra Wola w B³oniu jak co roku mo¿na uznaæ za udany. Bardzo licznie zgromadzona widownia z rado¶ci± i entuzjazmem oklaskiwa³a nasz kowbojski wystêp do piosenki „Od rana mam dobry humor”. Uczniowie z III c zatañczyli ¶wietnie. Ka¿dy ma³y artysta otrzyma³ pami±tkowy medal. Bardzo dziêkujemy za zaproszenie na Festiwal i do zobaczenia za rok!
Katarzyna Mielcarz
VII Festiwal Teatralno- Muzyczny „Dajemy Rado¶æ” - film
Ogólnopolski Dzieñ Urodzin Ksi±¿kowego Misia (17 pa¼dziernika) obchodzono w naszej szkole bardzo uroczy¶cie. Biblioteki szkolna i publiczna zaprosi³y na spotkanie uczniów klas trzecich szko³y podstawowej wraz ze swoimi ukochanymi Misiami. Od¶piewali¶my ,, Sto lat…”, a nastêpnie dzieci zobaczy³y prezentacjê, która opowiada³a o pierwszym Misiu – Maskotce, kiedy powsta³a i jak mia³a na imiê, o Misiach – Bohaterach ksi±¿ek i filmów dla dzieci. Mówi³a te¿ o tym, ¿e w ¿yciu ka¿dego dziecka Misie s± wiernymi i m±drymi przyjació³mi, którzy zawsze pomagaj± w trudnych chwilach.
W drugiej czê¶ci spotkania, czê¶ci warsztatowej, uczniowie dostali szablony misiów, kawa³ki tkanin, klej, oczy, flamastry i kredki. Zadaniem ka¿dego dziecka by³o zrobienie z danych elementów Misia, najpiêkniejszego jakiego potrafi±. Na naszych oczach powsta³y tak piêkne prace, ¿e ze zdziwienia przeciera³y¶my oczy!
Wszystkie dzieci otrzyma³y na po¿egnanie zamiast kawa³ka urodzinowego tortu ¿elki Z³oty Mi¶ i przytulaj±c swoich pupili, udali siê na dalsze lekcje.
31.10.2016 r. /poniedzia³ek/ jest dniem wolnym od zajêæ dydaktyczno - wychowawczych.
Autobus szkolny w tym dniu nie kursuje.
Uprzejmie prosimy rodziców uczniów, dla których istnieje konieczno¶æ zorganizowania opieki w ¶wietlicy szkolnej o zg³oszenie tego faktu wychowawcy klasy do 28.10.2016 r.
W przypadku braku zg³oszeñ, dy¿ur nie bêdzie organizowany.
"Ka¿dy, kto dobre ma wychowanie,
mówi "Dzieñ dobry" na powitanie.
Na po¿egnanie za¶ "Do widzenia",
bo to s± mi³e pozdrowienia!
Dziecko dobrze wychowane,
s³owa zna zaczarowane
i na co dzieñ je stosuje
- Proszê, przepraszam, dziêkujê!"
Kultura i szacunek tworz± Twój dobry wizerunek
- has³o konkursu zorganizowanego przez Samorz±d Uczniowski naszej szko³y.
W windzie, na ulicy, na klatce schodowej czy na szkolnym korytarzu. Wszêdzie tam spotykamy ludzi, którym mo¿na powiedzieæ zwyk³e "dzieñ dobry". Mog³oby siê wydawaæ, ¿e to nic takiego. Tymczasem niektórzy nie tylko nie widz± sensu w codziennym pozdrowieniu, ale wrêcz odwracaj± g³owê, gdy je s³ysz±.
Uprzejme, mi³e, dla niektórych niezauwa¿alne, bo codzienne. Trochê os³uchane ale czy niedzisiejsze? Good morning, bonjour czy guten Tag to jedne z pierwszych s³ów, których uczymy siê poznaj±c obcy jêzyk. Okazuje siê jednak, ¿e zwyk³e ludzkie pozdrowienie staje siê czasami pewnym luksusem, a mo¿e nawet oznak± czego¶ wiêcej ni¿ normalno¶ci.
Ostatnio wyj±tkowo czêsto mo¿na zaobserwowaæ, ¿e coraz wiêcej ludzi - szczególnie m³odych - nie mówi nikomu "dzieñ dobry". Nie oznacza to, ¿e zapominaj± czy te¿ nie zauwa¿aj± swoich s±siadów, sprzedawców w sklepie lub nauczycieli w szkole. Coraz wiêkszej ilo¶ci osób po prostu chyba nie zale¿y na wzajemnych uprzejmo¶ciach, a zwyk³e "dzieñ dobry" oznacza dla nich zbyt du¿y wysi³ek. Wiêkszo¶æ te¿ osób, które nie mówi± "dzieñ dobry" nie potrafi tego w ¿aden sposób uzasadniæ. Ot tak po prostu brakuje im czasem jêzyka.
W naszej szkole równie¿ zauwa¿yæ mo¿na by³o to zjawisko. Aby wyj¶æ naprzeciw zaistnia³emu problemowi, Samorz±d Uczniowski zorganizowa³ konkurs plastyczny w kategoriach wiekowych: klasy I - III szko³y podstawowej, klasy IV - VI szko³y podstawowej, klasy I - III gimnazjum.
Zadaniem ka¿dej z klas by³o wykonanie plakatu na temat zawsze aktualny: "Moda na dzieñ dobry. Twoje ma³e dzieñ dobry to wielka rzecz". Wcze¶niej przeprowadzone by³y rozmowy o tym czy i dlaczego warto mówiæ "Dzieñ dobry".
Klasy bardzo zaanga¿owa³y siê - plakaty by³y piêkne, kolorowe, przemy¶lane - trafnie przedstawiona tematyka. Jury konkursu mia³o nie lada problem aby wy³oniæ laureatów. A oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych: klasy I - III szko³a podstawowa
1 miejsce zajê³y ex aequo klasy IIb i IIIb
2 miejsce zajê³y ex aequo klasy Ia i Ib
3 miejsce zajê³y ex aequo klasy IIIa i IIa klasy IV - VI szko³a podstawowa
1 miejsce zajê³a klasa IVa
2 miejsce zajê³a klasa Vb
3 miejsce zajê³a klasa VIa klasy I - III gimnazjum
1 miejsce zajê³y ex aequo klasy Ia i Ib
2 miejsce zajê³a klasa II
3 miejsce zajê³a klasa III
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy a wszystkim dedykujemy wierszyk znajduj±cy siê na pocz±tku artyku³u.
 Jak zostaæ „Anio³em”?
Napisz kartkê do dziecka w szpitalu. Mo¿esz!
Ka¿dy z NAS mo¿e zostaæ Anio³em Stró¿em dziecka z oddzia³u onkologicznego. Chorym dzieciom niezmiernie potrzebne jest poczucie wsparcia i masa rado¶ci.
Zasady akcji s± bardzo proste - chodzi o napisanie kartek dla chorego dziecka z ¿yczeniami zdrowia. Warto spróbowaæ wesprzeæ dziecko, nawet duchowo. Mo¿na zrobiæ karteczki, lub napisaæ na kupionych laurkach, kilka s³ów dla dziecka, przebywaj±cego na oddziale onkologii.
Dzieci tam lecz± siê przez wielu lat. Mo¿na i warto napisaæ ¿yczenia zdrowia i kilka s³ów o sobie. Mo¿na zostaæ takim Anio³em Stró¿em dla dziecka, zostawiæ swój tel, lub e-mail. Mo¿e Dziecko odezwie siê, mo¿e bêdzie chcia³/chcia³a pogadaæ, lub co¶ napisaæ? Dziecko bêdzie losowa³o takie kartki, wiêc od razu trzeba zaznaczyæ do kogo jest adresowana dla dziewczynki, czy ch³opaka, ¿eby ka¿de dziecko mog³o wylosowaæ swojego "Anio³a".
Pamiêtajmy - dzieci czekaj±.
Wiêcej informacji uzyskasz u p. Katarzyny Mielcarz.
Dzieci z kl. III a Szko³y Podstawowej pod opiek± wychowawczyni p. Agnieszki Kobusiñskiej i bibliotekarki p. Magdaleny Królickiej w dniu 11 pa¼dziernika 2016 roku wybra³y siê na wycieczkê do banku PKO SA w Grodzisku Mazowieckim.
Pracownicy banku przybli¿yli dzieciom tematykê zwi±zan± z jego funkcjonowaniem. Cierpliwie odpowiadali na liczne pytania dzieci. Uczniowie dowiedzieli siê, gdzie przechowuje siê pieni±dze, przygl±dali siê urz±dzeniom do ich liczenia, obejrzeli ksiêgê walut, nauczyli siê rozpoznawaæ fa³szywe banknoty, zwiedzili bank oraz dowiedzieli siê ciekawych informacji o oszczêdzaniu i planowaniu wydatków.
Dzieci narysowa³y projekty w³asnych kart bankomatowych, które na pami±tkê zosta³y w banku. Humory dopisywa³y, tym bardziej dlatego, ¿e jakby specjalnie na czas wycieczki przesta³o padaæ i za¶wieci³o s³oñce.
Na koniec wycieczki wszystkie dzieci dosta³y upominki. Dziêkujemy za go¶cinno¶æ i mi³e przyjêcie wszystkim pracownikom banku PKO SA w Grodzisku Mazowieckim.
13 pa¼dziernika, oko³o 18 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli z ok. 420 szkó³ nosz±cych imiê Jana Paw³a II przyby³o w czwartek na Jasn± Górê. W¶ród nich znalaz³a siê 48 osobowa grupa uczniów naszej szko³y wraz z pocztem sztandarowym (uczniowie klas czwartych szko³y podstawowej oraz kilkoro uczniów klasy pi±tej i klasy drugiej gimnazjum).
Ogólnopolsk± pielgrzymkê Rodziny Szkó³ im. ¶w. Jana Paw³a II zorganizowano po raz 16. W Czêstochowie modlili siê uczniowie, którzy pielgrzymowali pod has³em „Jan Pawe³ II – B±d¼cie ¦wiadkami Mi³osierdzia”. W czasie mszy wystawiono ok. 370 szkolnych pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszy³y relikwie ¶w. Jana Paw³a II. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkó³ im. Jana Paw³a II, przypomnia³ wezwanie polskiego papie¿a, aby szczególnym wyznaniem wiary by³o mi³osierdzie. „Prosi³ nas o wyobra¼niê mi³osierdzia. A Ojciec ¶w. Franciszek, podczas piêknego ¦wiatowego Dnia M³odzie¿y w Krakowie, prosi³ o to, aby ka¿dy z nas ¿y³ uczynkami mi³osierdzia. Ojciec ¶wiêty mówi³: mi³osierdzie ma m³ode oblicze” – powiedzia³ bp Tomasik.
Kapelan g³owy pañstwa polskiego ks. Marcin Janocha odczyta³ list, który do uczestników pielgrzymki wystosowa³ prezydent Andrzej Duda. „Uwa¿am za niezwykle wa¿ne, ¿e polscy pedagodzy w kraju i na obczy¼nie dbaj± o przekazywanie nastêpnym pokoleniom zasad, które g³osi³ papie¿ Polak, a w których wzrastali nasi przodkowie. Gor±co dziêkujê wszystkim, którzy kultywuj± to wielkie i dobre dzie³o, jestem bowiem przekonany, ¿e procesowi edukacji sprzyja jednoczesna formacja duchowa” – napisa³ Andrzej Duda.
Po zakoñczeniu uroczysto¶ci udali¶my siê na zwiedzanie klasztoru OO. Paulinów m.in. bazyliki i kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bo¿ej, Wa³ów i Drogi Krzy¿owej.
Pobyt w Sanktuarium Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na Jasnej Górze zakoñczyli¶my zakupem pami±tek dla siebie i najbli¿szych.