Dzieñ 14 pa¼dziernika jest dniem wolnym od zajêæ dydaktycznych.
¦wietlica szkolna w tym dniu pracuje normalnie.
Autobus szkolny w tym dniu nie kursuje.
9 pa¼dziernika uczniowie klas V i VI pod opiek± nauczycieli udali siê do B³onia na IX Grê Miejsk± "Kocham B³onie".
Ju¿ po raz kolejny pi±to- i szóstoklasi¶ci z naszej gminy spotkali siê, by jak zawsze w duchu walki fair play rywalizowaæ o g³ówn± nagrodê, ale przede wszystkim wykazaæ siê kreatywno¶ci± i umiejêtno¶ci± pracy w zespole. Rozpoczêcie gry miejskiej nast±pi³o na Rynku.
Uczestnicy otrzymali okoliczno¶ciowe znaczki z logo rajdu. Imprezê u¶wietnili zaproszeni go¶cie: dyrektorzy szkó³ podstawowych, przedstawiciele wydzia³u o¶wiaty. Zabawê otworzy³ burmistrz B³onia pan Zenon Reszka, który obejmuje patronat honorowy nad przedsiêwziêciem.
IXRajd „Kocham B³onie” jak zawsze zorganizowali uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Hugona Ko³³±taja. Gimnazjali¶ci przygotowali 27 punktów kontrolnych i wiele ciekawych konkurencji.
Uczniowie szkó³ podstawowych musieli m.in.:u³o¿yæ has³o na cze¶æ patrona Gimnazjum nr 1, wyszukaæ informacji w Internecie na temat B³onia, trafnie wrzucaæ pi³kê do kosza, wykazaæ siê wiedz± dotycz±c± twórczo¶ci M. Konopnickiej.
Uczestnikom imprezy w ci±gu 2 godzin towarzyszy³y niezwyk³e emocje, które mogli zaobserwowaæ mieszkañcy miasta, spaceruj±c po B³oniu tego dnia. Wszêdzie da³o siê zauwa¿yæ podekscytowanych uczniów i nie mniej zaanga¿owanych nauczycieli.
Jak zawsze ¿a³ujemy, ¿e autokary przyjecha³y po nas tak szybko, byæ mo¿e uda³oby siê nam zdobyæ jeszcze kilka cennych punktów. Zabawa by³a udana a pogoda fantastyczna. Teraz wszyscy z niecierpliwo¶ci± czekaj± na wyniki.
Dnia 5. pa¼dziernika 2015 r. uczniowie klas IIIa i IIIb wziêli udzia³ w warsztatach przyrodniczych „Warstwowa budowa lasu” w Instytucie Badawczym Le¶nictwa w Sêkocinie.
Podczas zajêæ uczniowie poznawali gatunki li¶ciastych i iglastych drzew wystêpuj±cych w Polsce, ro¶lin rosn±cych w warstwie podszytu i runa le¶nego.
Ciekawa forma zajêæ plastycznych po³±czona z multimedialn± prezentacj±, ogl±daniem wystaw bogatych w naturalne eksponaty zgromadzone w Izbie Edukacji Le¶nej, a tak¿e zajêcia w terenie z wykorzystaniem urz±dzeñ interaktywnych dostarczy³y dzieciom du¿± porcjê solidnej wiedzy.
Dnia 8 pa¼dziernika grupa uczniów wraz z pocztem sztandarowym pod opiek± nauczycieli - p. Jacka Sobczyka, p. Barbary Siedleckiej i p. Hanny Wasilewskiej - Weiss uczestniczy³a w pielgrzymce do Czêstochowy.
Ponad 20 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z blisko 500 szkó³ nosz±cych imiê Jana Paw³a II przyby³o w tym dniu na Jasn± Górê. Ogólnopolsk± pielgrzymkê Rodziny Szkó³ im. Jana Paw³a II zorganizowano ju¿ po raz 15,a has³em zjazdu by³y s³owa: Jan Pawe³ II – patron rodziny.
Punktem centralnym spotkania by³a uroczysta Msza ¶w. odprawiana na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika z Radomia. W homilii Biskup Radomski wzywa³ nie tylko do modlitwy za rodziny, ale tak¿e do ws³uchiwania siê w s³owa Jana Paw³a II, Papie¿a rodziny, który mówi³ o mi³o¶ci i odpowiedzialno¶ci:
„Tu na Jasnej Górze ¶w. Jan Pawe³ II, nasz patron, mówi³ do m³odzie¿y: Ka¿de ¿ycie charakteryzuje siê i okre¶la przez wewnêtrzny kszta³t mi³o¶ci. Powiedz mi, jaka jest twoja mi³o¶æ, a powiem ci, kim jeste¶".
Przypominaj±c orêdzie papie¿a Franciszka do m³odych, kaznodzieja zachêca³ do czynnego w³±czenia siê w przygotowanie do ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w lipcu 2016 r. w Krakowie.
Na zakoñczenie Mszy ¶w. uczestnicy pielgrzymki oddali siê w opiekê Matce Bo¿ej i tradycyjnie wystosowali list do papie¿a, który zosta³ odczytany przed b³ogos³awieñstwem koñcz±cym Eucharystiê:
„Umi³owany ojcze ¶wiêty, stoj±c u stóp Jasnogórskiej Pani, w przededniu Dnia Papieskiego, któremu przy¶wieca has³o Jan Pawe³ II papie¿em rodziny, ka¿dy z nas dziêkuje za swoj± rodzinê i za wielk± rodzinê szkó³ Jana Paw³a II rozsian± po ca³ej ojczy¼nie i poza jej granicami. Realizuj±c twoje wezwanie do ¶wiêto¶ci i naszego patrona, który chcia³ byæ zapamiêtany jako papie¿ rodziny, zapewniamy, ¿e bêdziemy dbaæ o ¶wiêto¶æ naszych rodzin. Postanowili¶my wspomóc materialnie rodzinê, która po latach wróci³a z Kazachstanu na ojczyst± ziemiê. Przygotowujemy siê na spotkanie z Tob± w lipcu 2016 r. w Krakowie. Obecni na XV Pielgrzymce Szkó³ Jana Paw³a II przesy³amy Ci z jasnogórskiego szczytu pozdrowienia i zapewniamy o naszej modlitwie."
Wycieczka do Wieliczki, Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego
W dniach 29 wrze¶nia - 1 pa¼dziernika klasy VI wsparte kilkoma osobami z klasy Vb i IVb, przebywa³y na wycieczce w Wieliczce, Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym. Przebiega³a ona zgodnie z wcze¶niej ustalonym harmonogramem i przynios³a wiele niezapomnianych wra¿eñ.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili¶my, by³a zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce. Jej pocz±tki siêgaj± czasów ¶redniowiecza. Podziwiali¶my wspania³e kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urz±dzenia i sprzêt górniczy oraz dziesi±tki rze¼b i p³askorze¼b solnych. Przeszli¶my trasê obejmuj±c± 3,5 kilometrowy odcinek po³o¿ony na g³êboko¶ci od 64 do 135 m.
Kolejne miasto to Kraków - by³a stolica Polski. Zwiedzanie Krakowa rozpoczêli¶my trochê nietypowo bo od Kazimierza - dawnej dzielnicy ¿ydowskiej. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki oraz zabytki kultury ¿ydowskiej tworz± urokliw± atmosferê, której nie sposób siê oprzeæ.
Bêd±c w tej czê¶ci czê¶ci miasta nie mo¿na siê oprzeæ pokusie i nie spróbowaæ s³ynnych ale jak¿e smacznych, zapiekanek królewskich. Pycha!
W drugim dniu udali¶my siê na Wawel - siedzibê w³adców polskich. Z zainteresowaniem s³uchali¶my opowie¶ci o kolejnych królach zamieszkuj±cych jego komnaty. Zwiedzili¶my Katedrê, która zajmuje wyj±tkow± pozycjê w dziejach Polski i w ¶wiadomo¶ci narodu polskiego. To w³a¶nie tutaj odbywa³y siê koronacje królów, a w podziemiach spoczywaj± najbardziej zas³u¿eni Polacy, a w¶ród nich obok w³adców, m. in. Stefan Batory, Adam Mickiewicz, Juliusz S³owacki, Tadeusz Ko¶ciuszko, genera³ W³adys³aw Sikorski. Na Wawelu pochowany jest prezydent Lech Kaczyñski z ¿on± Mari±, którzy zginêli w katastrofie lotniczej w Smoleñsku 10 kwietnia 2010r.
Z zachwytem patrzyli¶my na Dzwon Zygmunt - najs³ynniejszy polski dzwon, znajduj±cy siê na Wie¿y Zygmuntowskiej w pó³nocnej czê¶ci katedry wawelskiej. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem.
Pobyt na Wawelu zakoñczyli¶my zwiedzeniem Smoczej Jamy – jaskini w obrêbie zrêbu Wawelu, jednej z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskini± wi±¿e siê legenda o smoku wawelskim.
Spacer Traktem Królewskim pozwoli³ na podziwianie innych cennych zabytków Krakowa takich jak: G³ówny Rynek, Sukiennice, Brama Floriañska, Barbakan, ko¶cio³y itp. Swym bogactwem urzek³a nas Bazylika Mariacka. Dowiedzieli¶my siê, i¿ wspania³± polichromiê wykonali znani arty¶ci: Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanis³aw Wyspiañski. Ten ostatni zaprojektowa³ równie¿ przepiêkne witra¿e. Znakomicie prezentuje siê te¿ Retabulum o³tarza g³ównego – s³ynne dzie³o Wita Stwosza, nad którym pracowa³ 12 lat.
Trzeciego dnia przed po³udniem zwiedzili¶my Muzeum Podziemi Rynku. Pod p³yt± placu powsta³o multimedialne muzeum i skansen archeologiczny w jednym, gdzie mo¿na ogl±daæ wystawê "¦ladem europejskiej to¿samo¶ci Krakowa". Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajduje siê ekspozycja ukazuj±ca rolê Krakowa w ¶redniowiecznej Europie i ponad 800-letni± tradycjê handlu i rzemios³a na tym terenie.
Ostatnim miejscem zwiedzanym przez nas by³ Ojcowski Park Narodowego. Ogl±dali¶my malownicz± Dolinê Pr±dnika wraz z ostañcami skalnymi o charakterystycznych kszta³tach i nazwach. Przewodnik opowiada³ nam równie¿ o bogactwie fauny i flory na tym terenie. Wspania³ym zabytkiem architektury tego urokliwego miejsca jest zamek w Pieskowej Skale.
W pobli¿u znajduje siê równie¿ Maczuga Herkulesa, która jest najbardziej znan± ska³± Ojcowskiego Parku Narodowego i chyba najbardziej znan± ska³± naszego kraju, niejednokrotnie b³êdnie kojarzona z miejscowo¶ci± Ojców. Ska³a jest po³o¿ona administracyjnie na terenie wsi Su³oszowa, a w³a¶ciwie na terenie osady Pieskowa Ska³a, która wchodzi w jej sk³ad.
Trasa wycieczki by³a bardzo bogata i atrakcyjna, uczniowie poznali niezwyk³e miejsca, a zdobyta wiedza pozostanie na d³ugo w pamiêci i bêdzie wykorzystywana na ró¿nych zajêciach lekcyjnych.
Uczestnicy wycieczki pragn± bardzo gor±co podziêkowaæ Radzie Rodziców, która dofinansowa³a wyjazd. S± ogromnie wdziêczni a poniewa¿ .... "Wdziêczno¶æ" trudno jest ubraæ w s³owa…
wtedy wiêc proste - ,,dziêkujemy"- zawiera wszystko co chc± wyraziæ!.
W ostatni± niedzielê (27) wrze¶nia 2015 roku podobnie jak w latach ubieg³ych grupa uczniów naszej szko³y pod opiek± nauczycieli bra³a udzia³ w Pikniku Historyczno -Wojskowym w Budach Zosinych.
Termin tegorocznego przedsiêwziêcia zbieg³ siê z uroczystymi obchodami 71 rocznicy bitwy partyzanckiego Zgrupowania AK Kampinos, która mia³a miejsce pod Jaktorowem w dniach 27-29 wrze¶nia 1944 roku.
Uroczysta msza po³owa, w której udzia³ brali weterani bitwy, odprawiana wed³ug ceremonia³u wojskowego z asyst± kompanii honorowej Wojska Polskiego, Apel Poleg³ych oraz Salwa Honorowa i z³o¿enie wieñców na cmentarzu poleg³ych bohaterów tej bitwy to g³ówne punkty oficjalnych uroczysto¶ci.
Na uroczysto¶ci obecni byli przedstawiciele w³adz lokalnych i centralnych, Wojska Polskiego, Policji i s³u¿b mundurowych, oraz jak co roku liczne rzesze mieszkañców. Odtworzony zosta³ tak¿e jeden z epizodów tej bitwy, która by³a najwiêksz± bitw± partyzanck± po zachodniej stronie Wis³y w czasie ca³ej II wojny ¶wiatowej.
Organizatorzy przygotowali wystawê terenow± sprzêtu bojowego i pojazdów historycznych. Mia³y miejsce pokazy wspó³czesnego sprzêtu bojowego, pojazdów, broni i wyposa¿enia. Dziêki obecno¶ci grup rekonstrukcyjnych powsta³ obóz wojskowy. Uzupe³nieniem by³a równie¿ odrestaurowana i je¿d¿±ca armata przeciwpancerna Bofors, wozy taborowe, jaszcze amunicyjne, sprzêt artyleryjski.
Uczestnicz±c w tych obchodach m³odzie¿ mia³a okazjê przybli¿yæ sobie klimat i atmosferê tamtych wojennych dni. Jak zawsze by³a to ¿ywa i oryginalna lekcja historii dla m³odego pokolenia.
Pamiêæ o historii i poleg³ych w obronie Ojczyzny to nasze dziedzictwo i do nas nale¿y obowi±zek przekazywania go nastêpnym pokoleniom, aby pamiêæ tych, co oddawali swe m³ode ¿ycie na o³tarzu Ojczyzny nigdy nie zaginê³a.
"Nie wszyscy mamy te same zdolno¶ci,
ale wszyscy winni¶my mieæ te same mo¿liwo¶ci,
aby swe zdolno¶ci rozwijaæ"
John F. Kennedy
Informujemy, ¿e w roku szkolnym 2015/16 Mazowieckie Samorz±dowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli na zlecenie Mazowieckiego Kuratora O¶wiaty organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów szkó³ podstawowych i gimnazjalnych.
Zgodnie z Zarz±dzeniem nr 50 z dnia 8 wrze¶nia 2015 r. Mazowieckiego Kuratora O¶wiaty zatwierdzono Regulamin konkursów. Szczegó³owe informacje znajdziemy w zak³adce "Konkursy" (strona szko³y) lub na stronie
http://www.konkursy.mscdn.eu
Stypendia/zasi³ki socjalne w roku szkolnym 2015/2016
Przypominamy rodzicom o mo¿liwo¶ci otrzymania stypendium/zasi³ku socjalnego dla ucznia.
Stypendium szkolne otrzymaæ mo¿e uczeñ mieszkaj±cy na terenie Gminy B³onie, znajduj±cy siê
w trudnej sytuacji materialnej, którego dochód na jedn± osobê w rodzinie w miesi±cu poprzedzaj±cym z³o¿enie wniosku nie przekroczy³ 456,00 z³. netto, a od 1 pa¼dziernika 2015 nie przekroczy³ 514 z³ netto (nast±pi zmiana kryterium dochodowego)
Termin sk³adania wniosków w roku szkolnym 2015/2016
* dla uczniów szkó³ do 15 wrze¶nia 2015r.
* dla s³uchaczy kolegiów do 15 pa¼dziernika 2015r.
Stypendium szkolnego udziela siê w formie:
1) ca³kowitego lub czê¶ciowego pokrycia kosztów udzia³u w zajêciach edukacyjnych w tym wyrównawczych, wykraczaj±cych poza zajêcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a tak¿e udzia³u w zajêciach edukacyjnych realizowanych poza szko³±,
2) czê¶ciowego lub ca³kowitego pokrycia kosztów udzia³u w zorganizowanych przez szko³ê lub kolegium wycieczkach szkolnych lub innych wyjazdach zwi±zanych z procesem edukacyjnym,
3) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
4) w przypadku uczniów szkó³ ponadgimnazjalnych stypendium mo¿e byæ przeznaczone na czê¶ciowe lub ca³kowite pokrycie kosztów zwi±zanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (bilety miesiêczne)
5) ¶wiadczenia pieniê¿nego, je¿eli poprzednie formy s± niecelowe lub niemo¿liwe, wnioskuj±c o tê formê pomocy nale¿y to dok³adnie uzasadniæ
Warunkiem ubiegania siê o przyznanie stypendium szkolnego lub zasi³ku jest:
* z³o¿enie wniosku o przyznanie pomocy materialnej,
* do³±czenie do wniosku stosownych za¶wiadczeñ o uzyskanych dochodach przez poszczególnych cz³onków wspólnego gospodarstwa domowego z miesi±ca poprzedzaj±cego miesi±c z³o¿enia wniosku
* do³±czenie do wniosku stosownych o¶wiadczeñ/o¶wiadczenia (o¶wiadczenie 1, o¶wiadczenie 2 => do pobrania)
Druki wniosków mo¿na otrzymaæ we wszystkich gminnych placówkach szkolnych,
w Urzêdzie Miejskim w Ratuszu - w pokoju nr 1 (Biuro Obs³ugi Interesantów),
w Wydziale O¶wiaty - ul. Nowakowskiego 2/4, w O¶rodku Pomocy Spo³ecznej w B³oniu oraz na stroniewww.blonie.pl
Wnioski nale¿y sk³adaæ w Wydziale O¶wiaty, Kultury i Sportu w B³oniu,
przy ul. Nowakowskiego 2/4 , tel. 22/ 725-50-20.
10, 11 wrze¶nia 2015 r. (czwartek, pi±tek) odbêd± siê zebrania z rodzicami po¶wiêcone organizacji nowego roku szkolnego 2015/2016 w/g poni¿szego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy!
"Nim siê spostrzeg³e¶ – rok up³yn±³.
I nowa bije ju¿ godzina,
Nowy rok szkolny siê zaczyna,
Ju¿ czeka szko³a i koledzy,
I w ksi±¿kach – zasób nowej wiedzy."
Jan Brzechwa
1 wrze¶nia bie¿±cego roku odby³a siê uroczysto¶æ rozpoczêcia roku szkolnego 2015/2016.
Spotkanie ze szko³± poprzedzi³a o godzinie 9.00 na placu przed budynkiem szko³y, uroczysta Msza ¦wiêta, w której oprócz uczniów szko³y podstawowej i gimnazjum, grona pedagogicznego, dyrekcji szko³y obecni byli równie¿ rodzice, dziadkowie i zaproszeni go¶cie.
Po mszy ¶wiêtej mia³a miejsce czê¶æ oficjalna uroczysto¶ci.
Dyrektor Zespo³u Szkó³ Pan Marek Parafiniuk serdecznie powita³ zebranych. W swoim przemówieniu ¿yczy³ uczniom wielu sukcesów i dobrych ocen, rodzicom pociechy z dzieci, a nauczycielom wytrwa³o¶ci i cierpliwo¶ci.
Nie zabrak³o informacji skierowanej do wszystkich uczniów dotycz±cej zasad bezpieczeñstwa obowi±zuj±cych w szkole.
Rozpoczêcie nauki to prze¿ycie zw³aszcza dla najm³odszych uczniów. To w³a¶nie oni w obecno¶ci wszystkich zebranych z³o¿yli uroczyste ¦lubowanie.
Po uroczysto¶ci uczniowie wraz z wychowawcami udali siê do klas.
Rozpoczynamy kolejny rok zmagañ w zdobywaniu nowej wiedzy. Jest to te¿ czas kolejnych do¶wiadczeñ, umo¿liwiaj±cy pog³êbianie zainteresowañ i odkrywanie nowych pasji. Ciekawe co przyniesie ten nowy rok szkolny ?