Bezpiecznie na wsi to podstawa – ¶rodki chemiczne to nie zabawa- pod takim tytu³em Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego zorganizowa³a we wspó³pracy z Pañstwow± Inspekcj± Pracy siódmy konkurs plastyczny dla dzieci ze szkó³ podstawowych na terenach wiejskich.
Do konkursu, w tym roku przyst±pi³o 17 uczniów z klas I-III i 6 uczniów z klas IV – VI.
Uczennica z klasy IV a Dominika Brzuchañska zajê³a II miejsce na szczeblu gminnym.
Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia ufundowane przez Oddzia³ Regionalny KRUS Warszawa - Placówka Terenowa w B³oniu oraz Gmina B³onie.
Nagrody wrêczali: p. Teresa M³ynarczyk przedstawiciel PT KRUS w B³oniu p. Beata Waluk – Naczelnik Wydzia³u O¶wiaty Kultury i Spotu p. Anna Jaczyñska – Podinspektor ds. O¶wiaty kultury i Sportu oraz p. Marek Parafiniuk - dyrektor Zespo³u Szkó³ im. Jana Paw³a II w Bieniewicach.
18 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w B³oniu odby³o siê podsumowanie gminnego konkursu "Przyroda okiem kamery", w którym nasi uczniowie (ju¿ wcze¶niej o tym pisali¶my) bardzo dobrze siê zaprezentowali.
W kategorii klas IV - VI szko³y podstawowej - Micha³ Ferenc z klasy Vb i Szymon Bartko z klasy VIa otrzymali wyró¿nienia.
W kategorii klas I - III gimnazjum -laureatk± I miejsca zosta³a uczennica klasy Ia - Dominika ¦witek, natomiast laureatem III miejsca zosta³ uczeñ klasy II - Wojciech Biernat.
Jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy naszym laureatom i wyró¿nionym.
W poniedzia³ek 15. maja 2017 r. uczniowie klas Ia i Ib wraz z Dorot± Ch³odnick±-Sad³ocha, Jolant± Wi±cek, Mart± Krzeszowsk± i Magdalen± Królick± wybra³y siê do Zamku Królewskiego w Warszawie na lekcjê muzealn± „Skarbiec Króla Jegomo¶cia”.
Podczas wêdrówki przez Zamek Panie Przewodniczki u¶wiadomi³y najm³odszym, ¿e skarbem bywa nie tylko srebro i z³oto.
Dzieci pozna³y warto¶æ przesz³o¶ci, tradycji i kultury, nauczy³y siê, jak cenne s± zdrowie, wiedza i talent. Po skoñczonej lekcji wszyscy udali siê na spacer po Starówce, zobaczyli Kolumnê Zygmunta, stare kamieniczki, Pomnik Syrenki. Na koniec zjad³y przepyszne rurki z kremem.
W dniu 17.05.2017r. z samego rana klasa trzecia gimnazjalna pojecha³a na szkoln± wycieczkê na Mazury.
Uczniowie wraz z opiekunkami – pani± Mart± Krzeszowsk± i pani± Ew± Stolarczyk, przebywali w o¶rodku wypoczynkowym ,,Królowa Woda” 3 km od Augustowa.
Wycieczka z Bieniewic zajê³a piêæ domków kempingowych usytuowanym nad brzegiem jeziora Sajno. Uczestnicy aktywnej integracji zostali podzieleni na dwie grupy rywalizuj±ce miêdzy sob± w ró¿nych konkurencjach. Wszyscy mi³o spêdzali czas. Zgodnie z planem wyjazdu uczestnicy wziêli tak¿e udzia³ w ognisku i grze zespo³owej paintball. Wypoczynek ,,w zgodzie z natur±” zakoñczy³ siê szczê¶liwym powrotem w pi±tek wieczorem do domu.
16 maja 2017 roku go¶cili¶my w naszej szkole grupê dzieci z Przedszkola nr 6.
Program artystyczny i wspólne zabawy integracyjne przygotowa³y klasy I a, II a i III a pod opiek± Doroty Ch³odnickiej – Sad³ochy, Agnieszki Kobusiñskiej i Magdaleny Mateli.
Mamy nadziejê, ¿e nasi go¶cie bêd± mi³o wspominaæ czas spêdzony w naszej szkole.
W dniach 16 - 19 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugiej gimnazjum przebywali na wycieczce "Szlakiem Piastowskim". Turystyczna trasa znana pod t± nazw± jest najstarsz± tego typu tras± w Polsce. I chyba nikt nie ma w±tpliwo¶ci, i¿ le¿y ona na obszarze Wielkopolski, czê¶ci Kujaw i Pa³uk.
Jej przebieg ³±czy najwa¿niejsze obiekty i zabytki naszej historii zwi±zanej z pocz±tkami pañstwa polskiego. Na obszarze, na którym przebiega Szlak Piastowski znajduj± siê ¶lady funkcjonowania cz³owieka od czasów schy³kowego paleolitu. Nagromadzone na nim zabytki pamiêtaj± czasy za³o¿ycieli pañstwa polskiego. To te¿ trasa urozmaicona piêknem przyrody i bogactwem krajobrazów.
Szlak biegnie przez Wielkopolskê i Kujawy, centra pañstwa pierwszych piastów. Zaczyna siê w Poznaniu. Na trasie znajduje siê kilka pomników historii, w tym ruiny na Ostrowie Lednickim, katedra w Gnie¼nie i Biskupin. Zwiedzili¶my równie¿ ruiny zamku obronnego z XIV wieku znajduj±cego siê w Wenecji.
Poznali¶my najwa¿niejsze miejsca, gdzie rodzi³o siê pañstwo polskie – Gniezno, Ostrów Lednicki –wyspa, gdzie Mieszko I przyj±³ chrzest, Poznañ oraz zabytków wpisanych na listê ¶wiatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, do których nale¿± m.in. s³ynne: XII-wieczne spi¿owe Drzwi Gnie¼nieñskie ze scenami z ¿ycia ¶w. Wojciecha (katedra).
Pogoda na ca³ej trasie nam dopisywa³a. S³oñce grza³o bardzo mocno. Po powrocie ze zwiedzania chêtni mogli korzystaæ z basenu, z jazdy konnej, strzelania z ³uku, gry w bilarda i gier na hali sportowej.
W tym czasie w o¶rodku przebywa³a grupa uczniów gimnazjum z Rudnika. W ramach integracji rozegrali¶my mecze pi³ki koszykowej. Musimy siê pochwaliæ, ¿e obydwie nasze dru¿yny - dziewcz±t i ch³opców - odnios³y zwyciêstwa.
Nastêpnego wieczoru dobrze bawili¶my siê na dyskotece. Wielu uczniów zamierza utrzymywaæ kontakt z nowymi znajomymi ze szlaku.
Za³o¿eniem wycieczki by³o ukazanie m³odzie¿y kontrastu pomiêdzy ¿yciem dzisiejszym a ¿yciem naszych przodków. Dla wielu by³a to nie tylko lekcja historii, ale i patriotyzmu. Szacunek dla przodków narodu i w³asnych korzeni nie wyklucza tolerancji dla odmienno¶ci innych kultur. Miejmy nadziejê, ¿e takich lekcji jest przed nami jeszcze wiele…
Od 8 do 15 maja odby³ siê w klasie II b Tydzieñ Talentów, podczas którego chêtni uczniowie prezentowali swoje umiejêtno¶ci. Mieli¶my okazjê obejrzeæ i pos³uchaæ piêknych wystêpów a tak¿e dowiedzieæ siê wielu ciekawych rzeczy.
Ola Ryszka za¶piewa³a nam piosenki przy akompaniamencie swojej siostry Basi Ryszki (pianino). Ostatni refren piosenki za¶piewali¶my razem oczywi¶cie przy akompaniamencie Basi.
Ania Pokra¶niewicz zagra³a na klarnecie i zaprezentowa³a nam jak zbudowany jest ten instrument. S³ychaæ ju¿ wspaniale efekty nauki gry na nowym instrumencie, a to przecie¿ dopiero pocz±tki!
Kajetan Godzina przeprowadzi³ dwa do¶wiadczenia chemiczne. Mogli¶my zobaczyæ jaka reakcja zachodzi gdy po³±czy siê sodê z octem. Sprawdzali¶my te¿ czy olej miesza siê z wod±. Oczywi¶cie wszystko pod kierunkiem Kajtka.
Lena Adamska wykona³a uk³ad taneczny, który sama opracowa³a, wykorzystuj±c umiejêtno¶ci zdobyte na akrobatyce. Lenka wraz z Basi± Ryszk± zaprezentowa³y nam równie¿ uk³ad gimnastyczny w wykorzystaniem dr±¿ka.
Marek Nowak pasjonuje siê geografi±. Przygotowa³ prezentacjê wybranych pañstw. Wskaza³ ich po³o¿enie na mapie oraz samodzielnie wykonane flagi. Na zakoñczenie koledzy mogli siê przekonaæ, ile zapamiêtali z „lekcji Marka”.
Asia Mrozek zaprezentowa³a nam jak mo¿na ze sznureczka zaple¶æ siateczkê w ci±gu paru sekund sprawnie operuj±c palcami na naprê¿onym sznurku. Ju¿ zg³aszaj± siê chêtni na kurs zaplatania do Asi.
Marysia Krzycka wyst±pi³a w uk³adzie gimnastycznym z Ani± Pokra¶niewicz prezentuj±c figury gimnastyczne z wykorzystaniem dr±¿ka.
Julia Walaszek za¶piewa³a nam fragment piosenki, a Zuzia Parkot zatañczy³a fragment uk³adu do muzyki. Cieszymy siê, ¿e dziewczynki prze³ama³y tremê i odwa¿y³y siê na wystêp.
Talenty i zainteresowania mog± byæ ró¿ne. Wa¿ne aby je rozwijaæ i odkrywaæ, co nas w ¿yciu naprawdê pasjonuje. Czasami trzeba ciê¿kiej pracy i wytrwa³o¶ci, aby siê czego¶ nauczyæ i nie zniechêcaæ zbyt ³atwo. Ale jest to mo¿liwe. Pokazali to nasi koledzy!
10 maja s³oñce wsta³o specjalnie dla II b, która tego dnia uda³a siê na wycieczkê do Otrêbus. Najpierw odwiedzili¶my Matecznik Mazowsza – siedzibê Pañstwowego Zespo³u Ludowego Pie¶ni i Tañca „Mazowsze”.
Uczestniczyli¶my w koncercie, podczas którego poznali¶my piêæ polskich tañców narodowych w wykonaniu artystów. Mieli¶my okazjê podziwiaæ piêkne stroje. Dowiedzieli¶my siê, co to kontusz, karabela, zapaska czy pagony. By³y te¿ zagadki, a na zakoñczenie zdjêcia z Lajkonikiem i krótka rozmowa z p. Monik± Tymiñsk± tancerk± baletu Mazowsze.
Nastêpnie udali¶my siê do Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie mieli¶my okazjê podziwiaæ ró¿ne zabytkowe pojazdy: samochody, motocykle, a nawet czo³g. Mo¿na te¿ by³o zobaczyæ wózki, którymi je¼dzi³y nasze prababcie, a tak¿e dzi¶ ju¿ niespotykany saturator i bicykl. Na koniec niespodzianka: przeja¿d¿ka zabytkowym autobusem. Do szko³y powrócili¶my zadowoleni.
Mi³o nam poinformowaæ, ¿e w gminnym konkursie "Przyroda okiem kamery" nasi uczniowie zaprezentowali siê bardzo dobrze o czym ¶wiadcz± wyniki konkursu.
W kategorii klas IV - VI szko³y podstawowej - Micha³ Ferenc z klasy Vb i Szymon Bartko z klasy VIa otrzymali wyró¿nienia.
W kategorii klas I - III gimnazjum - laureatk± I miejsca zosta³a uczennica klasy Ia - Dominika ¦witek, natomiast laureatem III miejsca zosta³ uczeñ klasy II - Wojciech Biernat.
Nie by³o ³atwe wy³oniæ zwyciêzcê, poniewa¿ ka¿dy film mia³ "co¶ w sobie". Ocena prac zg³oszonych do konkursu opiera³a siê na nastêpuj±cych kryteriach:
- warto¶æ merytoryczna pracy,
- warto¶æ edukacyjna filmu,
- oryginalno¶æ pomys³ów, koncepcji i technik wykorzystanych w materiale filmowym,
- komentarz do prezentowanego zagadnienia,
- strona artystyczna pracy,
- trafno¶æ doboru obrazów i d¼wiêków towarzysz±cych filmowi,
- techniczna jako¶æ filmu, wykorzystanie technik komputerowych i innych technik multimedialnych.
Cieszy nas sukces naszych uczniów i bardzo im gratulujemy. Cieszy nas, ¿e uczniowie naszej szko³y z chêci± i zainteresowaniem rozwijaj± swoje pasje i umiejêtno¶ci. Wyniki konkursu pokazuj±, ¿e m³odzie¿ gimnazjalna prezentuje wysoki poziom, dlatego te¿ rodzice i nauczyciele powinni byæ dumni z tak pozytywnej m³odzie¿y. Uroczyste wrêczenie nagród odbêdzie siê siê 18 maja br. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. J. Korczaka w B³oniu.
Uroczyste obchody 226. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w B³oniu
"Prawdziwa mi³o¶æ ojczyzny to nie tyle piêkne, uroczyste deklaracje,
ile praktyczna postawa, solidna troska i praca dla wspólnego dobra"
3 maja 2017 roku delegacja szko³y wraz z pocztem sztandarowym wziê³a udzia³ w uroczysto¶ci zwi±zanej z 226. rocznic± uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Msza ¶wiêta w intencji ojczyzny odprawiona w honorowej asy¶cie pocztów sztandarowych w ko¶ciele ¦wiêtej Trójcy w B³oniu zapocz±tkowa³a obchody uroczysto¶ci.
Nastêpnie pochód przemaszerowa³ ulic± Jana Paw³a II i Now± do Rynku, gdzie nast±pi³a dalsza czê¶æ obchodów przy asy¶cie wojskowej 2 Mazowieckiego Pu³ku Saperów w Kazuniu.
Po podniesieniu flagi pañstwowej i odegraniu hymnu narodowego przez orkiestrê OSP w B³oniu g³os zabra³ Burmistrz B³onia p. Zenon Reszka. Powita³ poczty sztandarowe, kombatantów, honorowych obywateli B³onia, radnych Rady Miejskiej oraz radnych powiatowych, duchownych, s³u¿by mundurowe, wszystkich mieszkañców.
W dalszym przemówieniu Burmistrz przypomnia³ o roli Konstytucji i jej znaczeniu dla historii Polski.
Po przemówieniu Burmistrza odczytano Apel Pamiêci, a nastêpnie ¿o³nierze wykonali salwê honorow±. Nastêpnie delegacje z³o¿y³y kwiaty pod Pomnikiem Hymnu Narodowego.
Na zakoñczenie uroczysto¶ci wokó³ Rynku przemaszerowa³a defilada po³±czona z przejazdem kolumny samochodów po¿arniczych jednostek Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych.