Dlaczego 21 marca zakładamy kolorowe skarpetki?
21 marca obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa to trisomia 21).
Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się od lekkiego do średniego opóźnienia umysłowego. Na odmienny wygląd niektórych tych dzieci zwrócił uwagę pod koniec XIX w. angielski lekarz John Landgon Down. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia.
W całym kraju organizowanych jest wiele imprez, które mają zwrócić na to uwagę. Tegorocznym symbolem akcji (podobnie jak w ubiegłym roku) są trzy skarpetki nie do pary.
Akcja skarpetkowa zatacza coraz szersze kręgi za pośrednictwem Internetu i portali społecznościowych.
W ten wyjątkowy dzień my również zachęcamy naszą społeczność szkolną do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach!
W środę 14 marca klasa VIB udała się do kręgielni w Paprotni. Była to aktywna rozrywka dla całej grupy z okazji spóźnionego Dnia Kobiet i Dziewcząt. Impreza, na której uczniowie mogli poczuć ducha rywalizacji i… po prostu świetnie się bawić.
15 marca uczniowie klasy IB uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu z Państwem Justyną i Rafałem Siuda - geologami, rodzicami jednego z kolegów w klasie. Dzieci dowiedziały się - Co to jest geologia? Jak zbudowana jest ziemia? Miały okazję zobaczyć minerały, skały i skamieniałości, które pozwoliły im odbyć wycieczkę w „czasie geologicznym”. Spotkanie to stanowiło okazję rozwijania u dzieci zainteresowań przyrodą nieożywioną.
Wychowawca klasy, rodzice i nauczyciele składają serdeczne podziękowania Państwu Justynie i Rafałowi Siudom za przeprowadzenie tak interesującej lekcji.
14 marca po raz kolejny kilkunastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pojechała do Łodzi na mecz Ligi Mistrzów w siatkówce. Tym razem w łódzkiej Atlas Arenie bełchatowianie rozegrali mecz w ramach fazy playoff siatkarskiej Ligi Mistrzów! Rywalem PGE Skry Bełchatów był Cucine Lube Civitanova. Było to dziesiąte spotkanie obu zespołów w historii Ligi Mistrzów. Prowadzi mistrz Włoch 6-4.
Środowe spotkanie PGE Skra Bełchatów prowadząc w Łodzi 2:0 z Cucine Lube Civitanova przegrała 2:3 (27:25, 28:26, 13:25, 22:25, 10:15) w pierwszym meczu 1. rundy play off Ligi Mistrzów.To był trudny mecz, zagrany na bardzo wysokim poziomie ale tym razem nie udało się naszym wicemistrzom kraju. Tak to w sporcie bywa.
Rewanżowe spotkanie rozegrane zostanie 22 marca we Włoszech, ale niestety (chociaż bardzo żałujemy) bez udziału kibiców z naszej szkoły . Trzymamy więc kciuki za wygraną naszej drużyny.
12 marca drużyna chłopców szkoły podstawowej, zajęła 2 miejsce w powiatowych zawodach w mini siatkówce.
Chłopcy po niezwykle emocjonującym meczu w grupie, ulegli Starym Babicom - 2:1. Z łatwością jednak pokonali drużynę z Leszna - 2:0.
Awansowali z 2 miejsca w grupie i w półfinale zmierzyli się z drużyną z Dąbrowy - zwycięzca grupy B, którą pokonali 2:1.
W finale ponownie spotkali się z Babicami i po bardzo emocjonującym meczu, obfitującym w długie wymiany piłki, ulegli 2:1.
Skład srebrnej drużyny: Michał Ferenc, Oliwier Słomiany, Kacper Mikołajczyk, Kamil Śliwiński, Jan Granowski, Michał Pietrzak, Bartosz Mordak, Dawid Krajewski, Maciej Tachasiuk i Piotr Twaróg.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach
przypomina Rodzicom dzieci rozpoczynających naukę
w klasie I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2018/2019,
o konieczności zapisu dziecka do szkoły.
Zapisów dokonuje się w sekretariacie szkoły: poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 14.30.
W dniach 4 - 12 marca 2018 roku - ponad 50 -cio osobowa brupa uczniów klas III i IV przebywała na białej szkole w Bukowinie Tatrzańskiej. Celem wyjazdu i lekcji w tej szczególnej szkole, położonej ponad 400 kilometrów od domu, oprócz zobaczenia polskich gór zimą (niektóre dzieci będą po raz pierwszy w górach), integracji klas oraz wspólnej zabawy, będzie również nauka jazdy na nartach. Tam na Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski pod troskliwym i czujnym okiem opiekunów i instruktorów, część z nich będzie stawiać pierwsze kroki na nartach, a część doskonalić nabyte już w ubiegłym roku, umiejętności narciarskie.
Z każdym dniem dzieci nabywały nowych umiejętności oraz pewności siebie. Dzięki temu stawały się nie tylko wielbicielami białego szaleństwa, ale zaczynały czuć co znaczy prawdziwe narciarstwo. Bardzo dobrym sprzymierzeńcem realizacji celów wyjazdu była pogoda, zdyscyplinowani podopieczni oraz fachowość kadry instruktorskiej i opiekunów.
Po południu odbywały się zajęcia edukacyjne, turnieje, konkursy, gry i zabawy.
Kadrze instruktorskiej udało się w pełni zrealizować cały założony program szkolenia. Dzieci bardzo dziękują swoim nauczycielom narciarstwa - Pani Lilianie Kunc-Jasińskiej, Pani Magdzie Parafiniuk, Panu Dariuszowi Kurucowi, Panu Bartoszowi Piwowarskiemu oraz Panu Markowi Parafiniukowi, bez którego tak wspaniałe wyjazdy nie miałyby miejsca.
Wszystko wskazuje na to, że wyjazd ten należy zaliczyć do udanych. Z pewnością dzieci wspominać będą białą szkołę ponieważ jak powiedział Joseph Witting - wspomnienia są jak światła i barwy – podświetlają i retuszują przykrości naszego życia.
Już po raz VIII Oddział Regionalny KRUS Warszawa zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”
Celem konkursu jest:
1) promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego;
2) popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0-III szkoły podstawowej,
II grupa – klasy IV-VII szkoły podstawowej.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, na temat zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób.
Praca powinna być wykonana indywidualnie przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracy nie należy oprawiać.
Praca plastyczna powinna być trwale opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu oraz opatrzona pieczęcią szkolną.
Do konkursu uczestnik może zgłosić jedną pracę plastyczną.
Do pracy konkursowej powinien być dołączony formularz zgłoszeniowy stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Prace plastyczne bez dołączonego formularza nie będą brać udziału w konkursie.
Pracę zgłasza szkoła, do której dziecko uczęszcza, a w wyjątkowych przypadkach rodzic lub opiekun prawny dziecka.
Przy ocenie prac konkursowych komisje konkursowe wezmą pod uwagę:
a) zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie
b) walory estetyczne pracy
c) oryginalność, pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu
Na laureatów obu etapów konkursu czekają nagrody rzeczowe. Prace plastyczne laureatów trzech pierwszych miejsc etapu wojewódzkiego z każdej kategorii wiekowej niniejszego konkursu wezmą udział w eliminacjach centralnych.
Zapraszamy do licznego uczestnictwa w konkursie.
Prace należy wykonać do 5.04.2018r. i złożyć u p. Hanny Wasilewskiej-Weiss lub p. Magdaleny Kacalińskiej.
Z okazji Dnia Kobiet w szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób.
Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły podarunek, a panie kwiaty.
Najbardziej oryginalnie to święto obchodzili najmłodsi uczniowie z klasy IB. Otóż chłopcy swoim koleżankom przygotowali bukiet owocowy. Potem już wspólnie wykorzystali go do przygotowania bombowych pod względem zawartych witamin zdrowych sałatek.
Kolejny już raz połączyli przyjemne z pożytecznym. Można i tak. Jest nie mniej uroczyście i zabawnie.
Zgodnie z nowym Statutem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bieniewicach informujemy o planowanych w marcu dyżurach nauczycieli.
Zainteresowanych rodziców zapraszamy na spotkania.