Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Litwy. W ubiegłym roku udało się więc i w tym liczymy na życzliwość, wielkie serca i wsparcie tej akcji.
Ten rok dla każdego Polaka jest szczególny. Sto lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Ten uroczysty moment chcieli uczcić uczniowie klas Ia i Ic.
29 listopada 2018 r. wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Klasa Ia, która wzięła udział w warsztatach "Hełm, szyszak czy rogatywka? – wojskowe nakrycia głowy", mogła uzyskać odpowiedzi na pytania:
Ile ważył hełm rycerza? Co żołnierz nosi na głowie? Czy był wygodny?
Uczestnicy zajęć, oglądając różne hełmy, kaski i czapki, jakich używali na przestrzeni wieków wojownicy i żołnierze, poznali poprzez zabawę, ich nazwy, wady i zalety. Klasa Ic miała okazję utrwalić wiedzę na temat symboli narodowych, poznać cechy dobrego patrioty, obejrzeć mundury oraz broń służącą w wojsku.
Dzieci miały możliwość rozwijać spostrzegawczość oraz umiejętności plastyczne podczas zadań praktycznych.
Na zewnątrz obejrzeli imponującą kolekcję armat, czołgów, wozów bojowych, samolotów i śmigłowców.
Ta część muzealnej wystawy szczególnie podobała się chłopcom. Dzieci były zafascynowane zaprezentowanym tematem, który był dostosowany do wymogów programowych.
W trakcie lekcji uczniowie przekonali się, że Muzeum to ciekawe miejsce, które pełne jest niezwykłych przedmiotów i związanych z nimi opowieści. Warto więc je odwiedzać.
23 i 27 listopada również w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.
W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 1B oraz grupa Krasnali z przedszkola Iskierka.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która opowiadała o pierwszym pluszowym Misiu. Dowiedziały się kto go wymyślił, kiedy powstał i jak miał na imię. Poznały inne Misie – bohaterów książek i filmów dla dzieci. Rozmawiały o tym jak ważne są Misie w życiu każdego dziecka, o tym, że są naszymi wiernymi i mądrymi przyjaciółmi, pomagają w trudnych chwilach i zawsze można się przytulić do ich miękkiego futerka.
Wszyscy świetnie poradzili sobie z misiowymi zagadkami. W labiryncie pomogły misiom odnaleźć miodek i wykazały się spostrzegawczością znajdując różnice na misiowych obrazkach.
Przedszkolaki na zakończenie zajęć wysłuchały fragmentu książki Katarzyny Zychla „Bardzo mała dziewczynka i bardzo duży miś”.
Wszystkie dzieci otrzymały na pożegnanie słodką niespodziankę, oczywiście w kształcie misia i przytulając swoje Misie udały się na dalsze lekcje.
Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś” - pod takim hasłem odbyły się 26 listopada 2018r. w naszej szkole obchody Dnia Pluszowego Misia.
W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i „misiowo".
Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie w sali gimnastycznej, która zamieniła się w „Misiową Krainę”.
W klasach uczniowie zapoznawali się z piosenkami, których bohaterem jest miś.
Ze zdziwieniem stwierdzamy, że repertuar „misiowych piosenek” okazał się bardzo bogaty;„Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kochamy misie”, „Dwa misie”, „Misie szare”, „Pluszowe niedźwiadki”, „Pokochaj pluszowego misia”, „ Ptyś”, „Tulimy misie”, „ Jadą, jadą misie”... i pewnie jeszcze wiele innych. Ale to już następnym razem.
Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić.
Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek.
Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
21 listopada 2018r. klasy drugie wybrały się na wycieczkę do jednego z najpopularniejszych parków trampolin w Warszawie, jakim bez wątpienia jest Stacja Grawitacja. Uczniom towarzyszyły wychowawczynie: p. Agnieszka Kobusińska i p. Katarzyna Mielcarz.
Trampoliny, ścianka wspinaczkowa, park linowy to wyzwania, które stały przed dziećmi w dniu dzisiejszym. Całe zajęcia rozpoczęły się oczywiście od solidnej rozgrzewki z animatorami.
Po rozruszania każdej partii mięśniowej można było zacząć szaleństwo na trampolinach.
Dzieci swoimi ewolucjami na trampolinach zdawały się przeczyć prawu przyciągania! Salta, zeskoki - to tylko niektóre z wyczynów.
Spróbowały również swoich sił także na dmuchanej poduszce, parku linowym. Mogły zmienić się w wojowników Ninja na torze przeszkód dla najodważniejszych - a tych nie brakowało w naszej grupie.
Po dwóch godzinach beztroskiej zabawy dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone opuściły park trampolin z nadzieją, że jeszcze nie raz przekroczą jego progi.
Niewiele osób wie, że 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet.
Niewiele też jest wynalazków ludzkości, które zasługują na swoje święto tak bardzo jak… toalety.
Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku.W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt "Urządzenia sanitarne dla wszystkich" i wyznaczyło oficjalnie święto na 19 listopada.
Budowniczym kanalizacji należałoby dziękować, bo to oni w ogromnym stopniu przyczynili się do rozwoju miast i całych regionów oraz do uchronienia tysięcy ludzi przed śmiertelnymi chorobami i przed życiem w warunkach urągających godności.
Niektórym wydaje się śmieszne, takie świętowanie.
Jeśli jednak spojrzymy na sprawę globalnie, widać wyraźnie, że możliwość korzystania z czystej toalety i odprowadzania ścieków poza nasze pole widzenia (i czucia) jest luksusem.
Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do sanitariatów. Każdego dnia z powodu chorób będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc dzieci.
Nasza szkoła już wcześniej poczyniła starania aby uczcić ten dzień. Uczniowie przystroili na ten dzień toalety w różnych konwencjach: morskiej, wiosennej itp. Miała miejsce seria lekcji poświęconych czystości i higienie, plakaty i udział w konkursie plastycznym "Wzorowa łazienka."
Jeszcze tylko 10 dni pozostało do końca akcji! Zachęcamy uczniów i dorosłych do mobilizacji w głosowaniu na naszą szkołę w akcji "Wzorowa Łazienka".
15 listopada w naszej szkole gościł pisarz i podróżnik Marcin Kozioł, autor książek z serii „Detektywi na kółkach”, współautor serii „Stajnia pod tęczą", którą napisał razem z Katarzyną Dowbor. Jest on także twórcą serii podróżniczej „Wombat Maksymilian”, wyróżnionej nagrodą Magellana dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016.
Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), było nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.
Podczas multimedialnej lekcji, dzieci poznały bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach” – lektury „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Tajemnicy przeklętej harfy” – Julkę, psa Spajka oraz Toma, a także postać Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, wynalazcy m.in. taniej energii elektrycznej, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów tychże książek.
Pan Marcin wraz z pomocą uczniów przeprowadził eksperyment wykorzystując kulę plazmową Tesli.
Spotkanie z panem Marcinem Koziołem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i zachętą do sięgnięcia po Jego książki. Każdy uczeń mógł zakupić wybraną książkę i otrzymać dedykację oraz autograf autora.
Po udanych eliminacjach gminnych przyszedł czas na eliminacje powiatowe.
15 listopada nasze dziewczęta z klasy III gimnazjum, reprezentowały gminę Błonie w rozgrywkach piłki koszykowej dziewcząt w kategorii wiekowej "Młodzież" na szczeblu powiatowym.
Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację, że nasza "złota drużyna" tym razem również nie dała szans żadnej z drużyn biorących udział w zawodach - wszystkie wygrane należały do nich - i stanęła na najwyższym podium zajmując I miejsce.
Przed nimi kolejne rozgrywki na szczeblu międzypowiatowym.
Dziewczęta wystąpiły w tym samym składzie co poprzednio, bo przecież zwycięskich składów się nie zmienia: Barbara Tachasiuk, Pola Granowska, Natalia Baraniak, Julia Podgórska, Malwina Ciemior, Julia Zając, Ilona Rybińska, Wiktoria Franczuk , Dominika Świtek, Julia Woźniak, Paulina Siniarska.
Tytuł najlepszej zawodniczki przyznano Basi Tachasiuk.
Gratulujemy dziewczętom i ich trenerce p. Barabarze Siedleckiej, życząc sukcesów w dalszych eliminacjach.
Brawo!
11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości. W 2018 roku 11 listopada to dzień szczególny, bo minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jak co roku główne uroczystości na terenie gminy odbywały się w Błoniu. Jak zawsze uczestniczyła w nich delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.
Program uroczystości:
O godz. 11.30 Msza Święta z okolicznościową homilią w intencji
Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. bp Piotra Jareckiego w kościele Św. Trójcy w Błoniu
godz. 12.30 Przemarsz na Rynek
- Podniesienie flagi państwowej
- Hymn narodowy w wykonaniu Orkiestry OSP Błonie
- Wystąpienie Burmistrza Błonia Zenona Reszki
- Ceremonia nadania sztandaru Gminie Błonie
- Odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz tablicy pamiątkowej
- Apel Poległych i Salwa Honorowa
- Ceremonia składania kwiatów
- Przeformowanie do defilady
- Uroczyste odprowadzenie pocztów sztandarowych
- Defilada
Po uroczystości wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na gorącą grochówkę wojskową oraz na
Koncert patriotyczny „Dla Ciebie, Polsko”, który odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu.
Ostatnim punktem programu, piątkowego świętowania w naszej szkole, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był "Wieczór Polskiej Pieśni Patriotycznej".
Na wstępie, dyrektor szkoły p. Marek Parafiniuk bardzo gorąco powitał tych wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie i przybyli na ten niezwykły wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych.
Tym samym takie świętowanie staje się tradycją w naszej szkole - to już kolejna edycja.
Licznie stawili się przedstawiciele wszystkich pokoleń, w tym szczególnie gorąco oklaskiwane dzieci z scholi, które pięknie prezentowały się podczas śpiewu jak i recytacji.
Wspólny śpiew w hołdzie naszej Matce Ojczyźnie poprowadziły: akompaniując na gitarze p. Anna Ziarno, na elektrycznych organach p. Karina Juraga _ Horosz, narrator p. Edyta Włodarska. Akompaniament wzbogacał goszczący u nas kwartet klarnetowy ze Szkoły Muzycznej w Kaskach.
By ten śpiew płynął gładko, słowa każdej z piosenek pojawiały się na ekranie.
Patriotyczny wydźwięk spotkania podkreślały też okolicznościowe, patriotyczne wiersze, cytaty, złote myśli, fragmenty listów czytane przez młodzież.
Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni z czasów II Rzeczpospolitej dało mnóstwo radości, wszystkim, którzy w nim uczestniczyli, a tego entuzjazmu, który obserwowaliśmy, ze wzruszeniem, na pewno im nie zabraknie także w przyszłości.
Wszyscy czujemy, taką wewnętrzną potrzebę przekazywania młodym pokoleniom tych pieśni, a jak lepiej to zrobić, jak nie poprzez wspólne ich śpiewanie wraz z młodzieżą i dziećmi.
Chcemy podziękować uczniom Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu za obsługę nagłośnienia, p. Krzysztofowi Mordakowi za materiały filmowe z uroczystości.
Do zobaczenia za rok, w pierwszym roku drugiego stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę!
W piątek 9 grudnia 2018 roku, równo o godz. 11.11, polskie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe próbowały pobić "Rekord dla Niepodległej".
To akcja polegająca na jednoczesnym śpiewaniu hymnu polskiego. Włączyły się w nią również polscy uczniowie przebywający za granicą.
Nasza szkoła również przystąpiła do tej akcji.
Już przed godzina jedenastą zebraliśmy się wszyscy w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej.
Dołączyły do nas dzieci z Przedszkola "Iskierka" w Bieniewicach.
W oczekiwaniu na wspólne odśpiewanie hymnu wysłuchaliśmy historii naszego najmłodszego symbolu narodowego.
Punktualnie o godzinie 11:11 przystąpiliśmy do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".
Przyznać trzeba, że dla wszystkich obecnych była to wyjątkowo doniosła i wzruszająca chwila. Nie jednej osobie łza zakręciła się w oku.